Anonymní prohlížení, kdy se hodí a kdy ne?

Datum poslední úpravy:

Štítky: anonymní prohlížení | Google Chrome | internetový prohlížeč | Mozilla Firefox

Internetové prohlížeče mají v základu povolené ukládání historie a cookies. Ty nám pomáhají především při opětovných návštěvách stránek a personalizaci. Někdy to však není žádoucí a svou působnost chceme skrýt, použijeme tedy anonymní prohlížení. Ne vždy se ale hodí. Jak to s tou anonymitou skutečně je?

 

Spuštění anonymního prohlížení

Anonymní režim nalezneme u všech běžných prohlížečů. U Google Chrome se do něj dostaneme pomocí klávesové zktratky Ctrl+Shift+N, u Mozilly Firefox je to Ctrl+Shift+P. Totéž platí i u příbuzných a odvozených browserů.

Anonymní režim Google Chrome
Anonymní režim Google Chrome

 

Jsme skutečně anonymní?

Jak je uvedeno na snímku výše, Google Chrome v případě anonymního okna (pozor, jen v rámci onoho okna a jeho záložek) nebude ukládat historii prohlížení, soubory cookie, data webů a údaje formulářů. Ve vašem PC by tedy neměly zůstat žádné viditelné stopy po surfování internetem.

Vaše veškerá činnost se však ukládá u poskytovatelů, provozovatelů stránek, na servery, přes které se po internetu pohybujete, na stránky, jaké navštěvujete atd. Takže byť používáte anonymní režim, rozhodně anonymní nejste!

 

Kdy se anonymní režim hodí?

Jsou však případy, kdy se soukromé prohlížení hodí:

  1. Takovým případem je sdílené PC v domácnosti. Chcete svou druhou drahou polovičku překvapit nějakým dárkem a rozhodně nepotřebujete, aby bylo v historii prohlížeče uloženo, kde jste večer nakupovali a co.
  2. Dalším případem je použití více e-mailových účtů jednoho poskytovatele. Máte-li 2 účty u Seznamu a chcete být na obou zároveň, můžete být jednoduše přihlášen na jeden účet ve svém hlavním neanonymním okně, na druhý účet v okně anonymním. Nebudou se vůbec nijak ovlivňovat.
  3. Potřebujete otestovat novou úpravu na webu, ale v paměti prohlížeče je stále uložena předchozí verze. Anonymní režim bude uložená data ignorovat.

 

Možností využití je skutečně hodně, záleží jen na vás.

Anonymní uživatel
Anonymní uživatel

 

Kdy anonymní režim nepoužívat?

Anonymní prohlížení rozhodně nepoužívejte v práci a na místech, kde můžete být sledování nebo jste připojení za serverem. Server stejně monitoruje vaši aktivitu a vaše snaha skrýt se může být brána ještě negativněji.

Dále je zcela zbytečné používat anonymní režim na svém soukromém PC či notebooku, protože se tak akorát připravujete o možnosti personalizace a přizpůsobení obsahu. Například v anonymním režimu se vám neuloží přihlašovací údaje.

Reklama

Napsat komentář

Reklama