AMD vs Intel: proč preferuji AMD?

Datum poslední úpravy:

Štítky: AMD | AMD vs Intel | CPU | Intel | procesory

Na poli počítačů, konkrétně počítačových procesorů, je teď velký boj společností Intel a AMD. Zatímco Intel po mnoho let dominoval, konkurenční AMD přišla s procesory řady Ryzen (a výše), se kterými přináší daleko lepší poměr cena/výkon. Já však vždy stál za Advanced Micro Devices, proč?

 

Konkurence musí být

AMD pro mě bylo vždy více sympatické a v tržní ekonomice prostě konkurence musí být. Kdyby neexistovala, Intel by si mohl diktovat ceny a technologický posun by byl minimální. Proč taky, když by nebyla potřeba se posouvat dále?

Intel, logo
Intel, logo

 

Inovace přichází s AMD

Dokud není konkurence, není potřeba zlepšování, když jsou stále zisky. Jakmile se ale AMD vytáhne s něčím novým, Intel musí reagovat a inovace je na světě. A musí být oboustranná, protože jinak by jedna společnost nepřekonala druhou.

AMD, logo
AMD, logo

 

Teď ta subjektivní stránka věci?

S procesory výrobce Intel se setkávám často a na spoustě místech. Proč by ne, když mají větší tržní podíl? Problémem však nejsou jen samotní výrobci, ale také distributoři, kteří jsou tlačení k prodeji komponentů právě daných značek.

Navíc mají z prodejů procesorů Intel daleko větší příjmy, protože jsou prostě drahé a na dražším zboží se dá nasadit vyšší marže.

AMD vs Intel, trřní podíl v červenci 2018
AMD vs Intel, trřní podíl v červenci 2018

 

Tady však nastává problém, protože Intel nezvládá dodávat a navíc se dostává do stínu společnosti AMD, protože ta je schopna dodávat srovnatelné produkty na podstatně lepší poměr cena/výkon (viz obrázek níže).

Zde si nemůžeme nevšimnout grafu úplně vpravo, jaké šílené rozdíly ve vývoji cen obou firem jsou. A bude lépe.

Intel vs AMD, prodejnost v září 2018
Intel vs AMD, prodejnost v září 2018

 

Subjektivně tedy fandím AMD, proč? No protože je to ten David, který se snaží porazit Goliáše a musí proto vyvinout daleko více úsilí. Je to boj a výzva, já se výzev rozhodně nebojím! Jsem inovativní a bez b ez boje či překonávání překážek by byl život nuda, nemyslíte?

Reklama

Napsat komentář

Reklama